Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Home / Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – wstydliwy problem wielu kobiet
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (NTM) to krępująca przypadłość dotykająca kobiety na różnym etapie życia. Prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia rośnie z wiekiem. Według statystyk po ukończeniu 30-tego roku życia boryka się z nim co trzecia kobieta, zaś w grupie 60-latek i starszych – co druga.

Dolegliwość jest związana z dysfunkcją mięśni dna miednicy, zwanych także mięśniami Kegla. Nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej, przez co kobieta traci kontrolę nad wyciekami moczu. Osłabienie mięśni dna miednicy jest najczęściej wynikiem trudnego porodu (lub wielokrotnych porodów siłą natury), częstotliwość występowania schorzenia wzrasta również u kobiet w okresie około- oraz pomenopauzalnym.

Brak kontroli cewki moczowej nie jest wyłącznie problemem natury fizjologicznej. Wpływa na samopoczucie i komfort kobiety, obniżając jej samoocenę, a nierzadko wycofując ją z życia społecznego i skazując na życie w ciągłej niepewności. Niekontrolowane wycieki moczu mogą bowiem występować w dowolnej sytuacji: przy śmiechu, kaszlu czy podnoszeniu (choćby niewielkich) ciężarów. U osób cierpiących na NTM pogorszeniu ulega również sfera seksualna – odsuwają się od partnera, unikając zbliżeń z powodu dyskomfortu i wstydu.

Przez wiele lat sądzono, że NTM to przypadłość, z którą należy się po prostu pogodzić. Było związane z byciem kobietą i stanowiło temat tabu. Medycyna postanowiła go jednak przełamać, tworząc nową dziedzinę – ginekologię estetyczną.

Opis zabiegu
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu przy pomocy lasera frakcyjnego CO2 DANA polega na przywróceniu cewce moczowej prawidłowego kąta nachylenia, a co się z tym wiąże, jej normalnej funkcjonalności. Laseroterapia wzmacnia ścianki pochwy i obszar ujścia cewki moczowej poprzez wytworzenie nowych włókien kolagenowych.

W rezultacie zabiegu laserem DANA zwiększa się elastyczność ścianek pochwy oraz jej nawilżenie. Zostaje przywrócone naturalne pH pochwy, zwiększa się także elastyczność sromu. Dolegliwości związane z NTM ustępują.

Parametry zabiegu
Czas trwania zabiegu: około 30 minut

Znieczulenie: brak (zabieg jest bezbolesny)

Wymagane badania: aktualna cytologia (do 6 miesięcy), czystość pochwy (do 1 miesiąca)

Przeciwwskazania: nieprawidłowy wynik cytologii, infekcje pochwy i sromu, ciąża, karmienie piersią, nowotwory, uszkodzenia naskórka w okolicy poddawanej zabiegow