Usuwanie brodawek i kłykcin

Home / Usuwanie brodawek i kłykcin

Usuwanie brodawek i kłykcin

Do często spotykanych chorób objawiających się zmianami na narządach płciowych należy zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
Najczęściej choroba objawia się występowaniem tzw. kłykcin kończystych czyli brodawek płciowych. Kłykciny i brodawki pojawiające się w miejscach intymnych (srom, pochwa, okolice odbytu) zazwyczaj nie wywołują dolegliwości bólowych, w poszczególnych przypadkach mogą jednak być przyczyną świądu, krwawień lub dyskomfortu. Nieleczone, mogą być groźne dla zdrowia.
Co ważne, zarażenie niektórymi z nich zwiększa ryzyko rozwoju zmian nowotworowych w obrębie narządów płciowych (jeśli zmiany utrzymują się przez dłuższy czas). Wskazane jest ich usuwanie. Leczenie powinno być wdrożone jak najszybciej od zaobserwowania zmiany.

Zabieg

Usuwanie kłykcin laserem czy usuwanie brodawek laserem to stosunkowo bezpieczny zabieg, który można i nawet należy wykonać z zastosowaniem laseroterapii.
Metoda ta uznawana jest za najprostszą, bezpieczną i bardzo efektywną. Zastosowanie lasera zapewnia zabieg bezkrwawy, szybki i praktycznie bez blizn.

Dzięki użyciu lasera S-CO2 następuje bardzo dokładne odparowanie, co powoduje usunięcie tkanek chorobowych. Usuwanie brodawek i kłykcin laserem jest obecnie najczęściej wybieraną metodą leczenia.
Charakteryzuje się bowiem wysoką skutecznością, ale co ważne, nie wiąże się z powikłaniami w postaci bolesnych ran i blizn po zagojeniu (tak jak dzieje się w przypadku koagulacji diatermią chirurgiczną lub wycinania skalpelem). Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności hospitalizacji pacjentki.